Co to są czynele?

Czynele spotykamy bardzo często, jeżeli jesteśmy fanami koncertów i na owe koncerty chodzimy. Jednak nigdy nie zastanawiamy się, jak naprawdę nazywają się te cienkie talerze, które są odbijane od siebie nawzajem i wydają przeciągły dźwięk.

DEFINICJA

Czynele to inaczej talerze orkiestrowe, a więc instrument z grupy idiofonów. Spotykane są jako talerze o różnej grubości i o różnych średnicach.

GDZIE NAJCZĘŚCIEJ JE SPOTYKAMY?

Najczęściej spotykane są na koncertach, a gra na nich na ogół perkusista lub człowiek grający na bębnach. Najczęściej są wykorzystywane w orkiestrze symfonicznej lub orkiestrze dętej. Czynele dają nieokreślony dźwięk.

JAK SIĘ GRA NA CZYNELACH?czynele

Grający trzyma czynele (https://drumcenter.pl/pol_m_talerze-perkusyjne-104.html) w obu dłoniach na wysokości swoich piersi, uderza nimi, jeden o drugi ukośnie. Po uderzeniu rozwiera ręce z czynelami. Przez to słyszymy długi i głośny, metaliczny dźwięk.

JAK ZROBIONE SĄ CZYNELE?

Są to dwa zwykłe, cienkie lub grube, okrągłe dyski. Czynele wykonuje się zazwyczaj ze stopów brązu i mosiądzu. Mają one uwypuklenie, które biegnie koncentrycznie na każdym jednym czynelu.

OD CZEGO ZALEŻY DŹWIĘK CZYNELI?

Tylko wprawne ucho wychwyci, że czynele dają przeróżne dźwięki. W zależności z jakiego stopu są wykonane oraz jakiej są grubości i o jakiej średnicy, dźwięk ich będzie mocniejszy lub słabszy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Talerze perkusyjne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz