Budowa werbla marszowego

Werbel marszowy to instrument zaliczany to tak zwanej grupy instrumentów membranofonów. Jego pierwowzorem był wydrążony w środku pień drzewa z naciągniętymi na bokach skórami zwierząt.marszowy werbel z hakiem

Werbel marszowy składa się metalowego, drewnianego lub miedzianego korpusu zwanego kadłem, który pełni w instrumencie rolę pudła rezonansowego. Współcześnie na korpus zakładane są membrany zrobione z różnego rodzaju sztucznych tworzyw. W dawniejszych czasach membrany robione były z wyprawionych skór zwierząt takich jak osły, kozy, cielaki. Membrana górna służy do uderzania w nią pałeczkami, posiada więc naciąg grubszy, bardziej wytrzymały. Dolna membrana jest cieńsza, ma za zadanie odbierać drgania membrany górnej i wprawiać w drżenie sprężynki, które przylegają do spodniego naciągu. To zastosowanie sprężyny nadaje werblowi marszowemu charakterystyczne brzmienie.

Na werblu marszowym gramy drewnianymi pałeczkami, które są zwężane ku końcowi i są zakończone wydłużoną albo owalną główką. Do gry oprócz pałeczek używa się także miotełek lub pałek do kotłów.

Do każdego zestawu wraz z instrumentem dołączone są specjalne uchwyty do bębnów, które umożliwiają muzykowi odpowiednie i jednocześnie wygodne trzymanie werbla marszowego. Uchwyty te są ergonomiczne, bardzo dobrze dopasowują się do sylwetki grającego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz